WwW.BiLGiYeRi.NeT.Tc
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

WwW.BiLGiYeRi.NeT.Tc

BİLGİ YERİ FORUM

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Hadisler

2 posters
YazarMesaj
crazy_boy
Çırak Üye
Çırak Üye
crazy_boy

Hadisler Empty
MesajKonu: Hadisler   Hadisler Icon_minitimeC.tesi Mayıs 05, 2007 7:54 pm

"Cehennem nefsin istekleri ile, cennet de nefsin hoşlanmadıkları ile örtülüdür."

"Kibirden sakınınız.Zira İblis'i, Adem Aleyhisselam'a secde etmemeye kibir sevk etmiştir."

"Salih bir insan için helal mal ne güzeldir!"

"Cihada sarılınız ki, sıhhat bulasınız ve zenginleşesiniz."

"Eğer siz benim bildiklerimi bilmiş olsaydınız,az güler çok ağlardınız."

"Hiçbir baba evladına güzel edep ve terbiyeden daha değerli ve üstün bir miras bırakamaz."

"Her şey için anahtar vardır. Cennetin anahtarı ise fakir ve miskinleri sevmektir."

"Şüphesiz ki Allahu-u Teâlâ kıskanır. Allah-u Teâlâ'nın kıskanması kuluna haram kıldığı şeyleri yapmasındandır."

"Küçüğümüze merhamet, büyümüze hürmet ve itaat etmeyenler seçkin ümmetimizden değildir."

"Yemeğin bereketi, başlamadan önce ellerini yıkamak, bitirdikten sonra yine elleri ve ağzı yıkamaktır."

"Kul hakkı müstesna olduğu halde İslâm dini, küfür zamanındaki günahı yok eder."

"Kim ki Kelime-i Şehadet'i getirirse, Allah-u Teala ona cehennem ateşini haram kılar."

"Eğer siz benim bildiklerimi bilmiş olsaydınız, az güler ve çok ağlardınız."

"Akıllı kimse, nefsini ıslah edip, ölümden sonrası için çalışandır."

"Bütün insanlar hata edicidir. Hata edenlerin en hayırlısı ise, çokça tövbe edenlerdir."

"Bir kimse ilim tahsili için yola çıkarsa, Allah (c.c.) ona cennet yolunu kolaylaştırır."

"Ben kulumu sevdim mi onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı olurum, O benimle görür, benimle işitir, benimle tutar, benimle yürür. Benden herhangi birşey isterse onu verir, bana sığınırsa muhakkak onu himâye ederim."

"İstemeden sana bir nimet verildiği zaman ondan hem ye hemde te tasadduk et."

"Bereketi en fazla olan kadın, geçimi en kolay olandır."

"Kişinin misafirini evinin kapısına kadar uğurlaması sünnettir."

"Cahiller için âlim, ölüler içindeki diri gibidir."

"Misafire hürmet ve riayet vaciptir."

"Kulun rabbine en yakın olduğu hal, secde halidir."

"Sevabı en fazla tutulan hasta ziyareti, kısa tutalandır."

"İlim elde etmek için evinden çıkan kimse, evine dönünceye kadar Allah yolundadır."

"İlim öğrenmek için yola çıkan kimseye Allah, Cennete giden yolu kolaylaştırır."

"Bir kimsenin gücü yettiği halde, bakmakla yükümlü olduğu kimselerin hakkını zayi etmesi günah olarak ona yeter."

"Allahım! İşlerine erkence başlayan ümmetime, işlerinde bereket ver."

"İnsanlara iyilikte bulunmak, kişiyi kötü durumlara düşmekten, afet ve belalardan korur."

"Allah'a ve âhiret gününe iman eden, misafirine ikram etsin."

"Bir dirhemi olanın hesabı, iki dirhemi olandan daha hafiftir."

"İnsanların en hayırlısı, diğer insanlara en faydalı olandır."

"Allah. bir emir (lider) için hayır dilediği zaman ona, hayırlı, dürüst ve öğüt veren bir yardımcı verir. O yardımcı, başındaki lider (Hakk'ı) unuttuğu zaman hatırlatır, yardım istediği zaman yardım eder."

"Allah bir kulu hakkında hayrı dilerse ona insanların ihtiyaçlarını gördürür."

"Allah bir kulu severse, onu çeşitli denemelere tabi tutar."

"İktisatlı olmak geçimin yarısıdır."

"Haya imandandır."

"İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez."

"Cennetten bir karış yerinizin olması, dünya içindekilerden daha hayırlıdır."

"Küçüğüne acımayan, büyüğüne saygı göstermeyen bizden değildir."

"Müminin niyeti amelinden hayırlıdır. Mümin (Allah için) bir amel yaptığı zaman kalbinde bir nur yayılır."

"Gülmeyi azalt, çünkü çok gülmek kalbi karartır."

"İhsan, yüce Allah'ı görüyor gibi O'na ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmüyorsan da, O seni görmektedir/bunu kesin olarak bilmendir."

"Allah bu ümmete ancak aralarındaki zayıf görünümlü salihlerin duası, namazı, orucu ve ihlâsı sayesinde yardım eder."

"İnsanlara onların anlayışına göre konuşun."

"Allah (c.c.) kullarına akıldan daha hayırlı bir şey vermemiştir."

"İçki, bütün kötülüklerin anasıdır."

"Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı öğrenen ve öğretendir."

"Allah rahmeti olmadıkça, sizden birinizi ameli cennete sokmaz."

"Güler yüzle selam verene sadaka sevabı verilir."

"Kıyamet günü imandan sonra ilk sual namaz olacaktır."

"Tövbe eden hiç günah işlememiş gibidir."

"Kadın dört şey için nikâh ediler: Malı, soyu, güzelliği ve dini. Sen dindar kadını al; mesut olursun!"

"Bir müslaman üç çocuğu ölür de onların ecrini sabır ile Allah'tan beklerse, bu çocukları kendisi için cehenneme kalkan olurlar."

"Dikkat edin! Bedende bir et parçası vardır ki o iyi ve sağlam olursa bütün beden sağlam olur. O bozuk olursa bütün beden bozuk olur. Bilesiniz ki o, kalptir."

"Salih bir insan için helâl mal ne güzeldir."

"Sizin en hayırlınız, ailesine hayırlı olandır."

"Hiçbir farz namazı kasten terketme. Kim namazı kasten terkederse, ilâhi koruma ve teminattan mahrum kalır."

"Her hastalığın kökü, yemek üzerine yemek yemektir."

"Dünya için orada duracağın kadar çalış! Ahiretin için orada kalacağın kadar çalış! Allah için O'na ihtiyacın olduğu kadar çalış! Cehennem için ona sabredebileceğin kadar çalış!"

"Cennet anaların ayakları altındadır.
beyaz_kaplan
Usta Üye
Usta Üye
beyaz_kaplan

Hadisler Empty
MesajKonu: Geri: Hadisler   Hadisler Icon_minitimePaz Mayıs 13, 2007 5:04 pm

paylaşım için saol

Hadisler
1 sayfadaki 1 sayfası